تعمیر گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس H30 cross را باید به تعمیرکاران ماهر و متبحر بسپارید؛ چرا که یکی از اجزای بسیار مهم و کلیدی خودرو، قطعاً گیربکس آن است. در خودروهای چینی همانند اچ سی کراس عمدتاً از گیربکس اتوماتیک استفاده می‌کنند. بهتر است بدانید که گیربکس اتوماتیک به نگهداری، مراقبت و در هنگام نیاز به تعمیر به‌موقع نیاز دارند.

این‌چنین در طولانی‌مدت می‌توان از گیربکس به نحو احسن استفاده کرد. شرکت دانگ فنگ تولیدکننده خودروی اچ سی کراس است که این خودرو در ایران بسیار مورد استقبال قرارگرفته است. حقیقتاً با توجه به امکاناتی که دارد، قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای را پیشنهاد می‌دهد و به همین دلیل، در ایران بسیاری از این خودرو استفاده می‌کنند. گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس ازجمله گیربکس‌هایی است که در تویوتا یاریس مدل ۲۰۰۸ نیز نصب ‌شده است.

جدول مشخصات فنی H30 کراس

موتور

۴ سیلندر TU۵

حجم موتور

1.6 لیتر

حداکثر سرعت

183 کیلومتر در ساعت

گیربکس

4 دنده اتوماتیک

حداکثر قدرت

105 اسب بخار

حداکثر گشتاور

142 نيوتن متر

شتاب 0 تا 100

12.5 ثانیه

ویدیو بررسی ظاهری خودرو H30 کراس

اگر گیربکس اتوماتیک خودرو شما دچار مشکل شده است یا نیاز به تعمیر دارد، با تیم حرفه ای مجموعه ما در تماس باشید.

تماس با کارشناسان گیربکس سان:

گیربکس سان، همیشه در کنار شماست تا مطمئن سفر کنید…

نشانه ‌های خرابی گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس H30 Cross

دلایل و نشانه‌هایی وجود دارد که شما متوجه خواهید شد که حال زمان تعمیر گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس H30 cross است. معمولاً اگر عملکرد گیربکس به‌موقع نباشد و تأخیر در عملکرد آن به وجود آید، شما باید به خرابی گیربکس اتوماتیک این خودروی چینی مشکوک شوید و به تعمیرکاری ماهر برای برطرف کردن این مشکل مراجعه کنید.

 نکته مهم و حائز اهمیت دیگر این است که پایین آمدن توان خودرو و تق زدن خودرو از جمله علائم نشان دهنده خرابی گیربکس خودرو به شمار می‌آیند؛ همچنین در حالت پارک اگر شما با خلاص شدن دنده روبرو شوید، طبیعتاً این مشکل ساده‌ای نیست و شما باید هرچه سریع‌تر به تعمیر گیربکس بپردازید.

 در روزهای سرد نیز خودروی اچ سی کراس باید به‌موقع روشن گردد و عدم روشن شدن صحیح خودرو نیز از جمله مواردی به شمار می‌آید که شما را با تعمیر به‌موقع گیربکس ترغیب می‌کند؛ همچنین در زمان پارک کردن خودرو اگر با سروصدای غیرعادی روبرو شوید، طبیعتاً باید این مشکل را یکی از مشکلات مربوط به گیربکس اتوماتیک خودرو در نظر بگیرید.

 بوی سوختگی، نشتی روغن و لرزش گیربکس نیز از جمله عوامل مهم دیگر به شمار می‌آیند. ناگفته نماند که اگر به‌صورت ناخودآگاه دنده تغییر حالت دهد یا حتی خودرو با تکان شدیدی شما را مواجه کند، هر چه سریع‌تر باید به مجموعه اینترنت gearboxsun.com مراجعه کنید. این مجموعه خدمات آنلاین خود را در سریع‌ترین زمان ممکن در اختیار شما عزیزان قرار خواهد می‌دهد.

اچ سی کراس

تعویض روغن اچ سی کراس H30 Cross

معمولاً 6 لیتر به ظرفیت اچ سی کراس H30 cross اشاره می‌کند. البته همیشه یک لیتر روغن را نیز به صورت اضافه باید در نظر بگیرید. با استفاده از دستگاه می‌توان به تعویض روغن گیربکس خودرو پرداخت در غیر این صورت روغن به صورت کامل تخلیه نخواهد شد و اینچنین روغن قدیمی داخل گیربکس باقی خواهد ماند. شما در طول سال 10 مرتبه باید به تعویض روغن گیربکس این خودرو اقدام کنید؛ چرا که روغن‌های سوخته که دارای کثیفی و آلودگی بسیاری هستند، معمولاً مشکلات زیادی را به وجود می آورند. سطح روغن اگر سطح مناسبی باشد، صددرصد روی عملکرد خودرو تاثیر واضحی خواهد گذاشت و بدین ترتیب تعمیر گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس H30 cross با کمترین هزینه و در سریعترین زمان انجام خواهد شد. بهترین روغن‌ها برای گیربکس اتوماتیک این خودرو در ایران شامل:

 • روغن با فرمول ATF-T-IV
 • روغن تویوتا با فرمول TOYOT-WS
 • روغن گیربکس اتوماتیک با فرمول ATF AW1
 • راوینول آلمان
 • ادینول آلمان
 • روغن‌های مولتی (روغن آِیسین کره)

لرزش گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس H30 Cross

لرزش گیربکس اچ سی کراس از جمله مشکلاتی است که معمولاً به خاطر استفاده از روغن‌های نامرغوب و البته بسیار بی‌کیفیت به وجود می‌آید و می‌تواند روی عملکرد اصلی گیربکس تأثیر بسیار منفی بگذارد. مادامی‌که شما پا را روی پدال فشار می‌دهید، خودرو در این شرایط گاز نمی‌خورد و همین امر یکی از مشکلات اصلی در گیربکس خودرو به شمار می‌آید که شما را مجاب می‌کند که هر چه سریع‌تر به تعمیر گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس H30 cross بیندیشید. در حال حاضر خدمات آنلاین و اینترنتی بهترین گزینه به شمار می‌آیند.

H30 cross

فشار زیاد به گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس

یکی از مشکلات بسیار رایجی که ‌به تعمیر گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس H30 cross ختم می‌شود، معمولاً زوزه کشیدن گیربکس است که به خاطر خرابی دنده و فشار بیش‌ازحد به روغن گیربکس این مشکل عمدتاً به وجود می‌آید. فشار زیاد به گیربکس می‌تواند به دسته‌موتور گیربکس آسیب برساند و همین امر به تق زدن گیربکس منجر خواهد شد. شما باید نسبت به برطرف کردن این‌چنین مشکلاتی بسیار محتاطانه و توسط افراد تعمیرکار ماهر عمل کنید.

گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس H30 cross به دست گروه آیسین (AISIN) ساخته شده است و همچنین زیرمجموعه‌ کمپانی تویوتا نیز معرفی می‌شود که استحکام و مقاومت از جمله مشخصه‌های اصلی برای گیربکس‌های اتوماتیک ساخته شده توسط این شرکت قطعه ساز بسیار معروف و حساس ژاپنی است. پس می‌توان اینگونه گفت که این گیربکس این خودروی چینی آنچنان که شما فکر می‌کنید به سادگی دچار خرابی نخواهد شد، البته اگر مراقبت و رسیدگی درستی را پیش بگیرید.

حالت اضطراری گیربکس اچ سی کراس H30 Cross

حالت اضطراری در خودروی H30 کراس به حالتی گفته می‌شود که در آن آلارم خودرو روشن شده و با ثبت خطا در گیربکس اتوماتیک ECU گیربکس در دنده‌ی سه قرار می‌گیرد و دیگر نمی‌شود دنده را تغییر داد. این حالت کاملا نشان دهنده‌ی مشکل و خرابی خودرو است.

حالت اضطراری گیربکس اتوماتیک H30 کراس به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود به عنوان نمونه خرابی هر کدام از سنسورهای ورودی و خروجی گیربکس، خرابی شیر برقی، خرابی سنسور دما و یا ثبت خطای گاز هرز در گیربکس اتوماتیک می‌تواند باعث روشن شدن چراغ اضطرار خودرو شود.

برای اینکه مشخص شود چرا خودرو H30 کراس در حالت اضطرار است تنها باید از دیاگ استفاده کرد و علت روشن شدن چراغ اضطرار تنها از طریق دیاگ امکان پذیر است. در اغلب موارد علت روشن شدن چراغ اضطرار خودروی H30 کراس بدون اینکه نیاز به پایین آوردن گیربکس و روی آن باشد رفع می‌شود.

تعمیر گیربکس اچ سی کراس

علائم و نشانه های خرابی شیر برقی گیربکس اچ سی کراس

 • روشن شدن چراغ چک خودرو

اولین علامتی که متوجه علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک خواهید شد، احتمالاً چراغ چک موتور است. چراغ چک موتور حتی در صورت بروز مشکل در گیربکس نیز روشن می شود.

در صورت دستگاه زدن کد مشکل P0700 را مشاهده خواهید کرد. این کد اساساً به شما می گوید که در گیربکس اتومات مشکل وجود دارد و کدهای مشکل بیشتری در ماژول کنترل گیربکس پیدا می شود.

 • حالت اضطرار دنده 3

حالت اضطرار عمدتاً باعث می‌شود که گیربکس از روی دنده 3 تعویض نشود و شیر برقی معیوب یکی از علل آن میباشد.همچنین حالت اضطرار یک عملکرد حفاظتی برای موتور شما است و خیلی راحت متوجه آن خواهید شد زیرا موتور شما محدودیت دور موتور در RPM 2500-3000 RPM را دریافت می کند و همچنین ممکن است روی تعویض دنده شما تأثیر بگذارد.

 • پریدن دنده

ممکن است متوجه شوید که خودروی شما در رفتن به بعضی دنده ها با مشکل مواجه شده و در هنگام تعویض دنده، به دنده بعدی میرود. این یکی از علامت های مهمی است که نشلن می دهد شیر برقی قطعا ایراد دارد زیرا برای هر دنده یک یا چند شیر برقی تعویض دنده وجود دارد و اگر یکی خراب باشد گیربکس نمیتواند به آن دنده برود در نتیجه مستقیماً به دنده بعدی میرود.

 • گیر کردن دنده

اگر شیر برقی در هنگام عوض کردن دنده آسیب ببیند و معیوب شود، ممکن است باعث شود که گیربکس در آن دنده گیر کند. اگر همچین اتفاقی افتاد، در صورت داشتن تخصص، می‌توانید به شیر برقی شیفت نیروی خارجی بدهید تا دنده را آزاد کند.

 • تاخیر در تعویض دنده

اگر واحد کنترل گیربکس هر گونه ایراد در شیر برقی را تشخیص دهد، ممکن است باعث شود که گیربکس با تاخیر تعویض دنده را انجام دهد. و این ایراد هم برای افزایش دنده و هم کاهش دنده صدق می کند.

 • جابجایی دنده در دور موتور خیلی کم یا خیلی زیاد

گاهی مشکلات در شیر برقی گیربکس اچ سی کراس که باعث ایجاد مشکل در تعویض دنده می شود. به عنوان مثال، جابجایی شدید دنده یا جابجایی دنده در دور موتور خیلی کم یا خیلی زیاد از جمله از این مشکلات میباشد.

H30 گیربکس اتوماتیک کراس

سخن پایانی

تعمیر گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس H30 cross آن‌چنان‌که فکر می‌کنید، کار سختی نیست؛ چرا که می‌توانید از خدمات آنلاین و اینترنتی نیز در این زمینه استفاده کنید تا با هزینه کمتر و در کمترین زمان گیربکس اتوماتیک این نوع خودرو تعمیر گردد. دلایل زیادی برای خراب شدن گیربکس وجود دارد که پایین آمدن شتاب خودرو، لرزش خودرو در هنگام حرکت و همچنین فعال شدن حالت اضطراری گیربکس اتوماتیک از جمله دلایل و نشانه‌های خرابی گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس به شمار می‌آیند.

اگر شما در اسرع وقت به رفع مشکل بپردازید، قطعاً با کمترین هزینه گیربکس اتوماتیک این خودرو تعمیر شده و شما می‌توانید تجربه یک رانندگی لذت‌بخش را با این خودروی چینی خاص و زیبا داشته باشید، اما توصیه ما این است که تنها از روغن‌های باکیفیت، مرغوب و استاندارد برای گیربکس استفاده کنید که خرید غیرحضوری نیز در اینجا می‌تواند بسیار پیشنهاد مناسب و مقرون‌به‌صرفه‌ای باشد.  

14 دیدگاه در “تعمیر گیربکس اتوماتیک H30 کراس

 1. باراد امینی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من H30 cross دارم بعد موقع تعویض حالت دنده گیر میکنه دلیلش چیه؟

  1. manager.kh گفت:

   سلام دوست عزیز ممنون، دلیلش احتمالا کج بودن ماهک‌ها هستش.

 2. یوسف گفت:

  سلام .ممکنه هزینه تعمیر گیربکس اچ سی کراس رو بفرمایید؟

  1. manager.p گفت:

   هزینه تعمیر بسته به عوامل مختلفی مانند نوع آسیب، نوع قطعاتی که باید تعویض شوند، قابلیت دسترسی به قطعات و امکانات تعمیراتی در منطقه شما و قیمت کار، متغیر هستند. به همین دلیل، بهتر است با تعمیرکاران متخصص ما در گیربکس سان صحبت کرده و برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تعمیرات و هزینه ها با آن ها مشورت کنید.

   1. علی گفت:

    سلام
    گریبکس ماشین روی ۸۰ تا ۱۰۰ سوت میکشه مخصوصا زمانی که در حال کم کردن سرعت باشه
    اون که ازش خریدم اعتقادی به تعویض روغن نداشت
    کیلومتر ۷۵۰۰۰ خریدم روغن عوض کردم بهتر شد ولی هنوز صدا داره نشون دادم صدتا ایراد روش گذاشت
    بعدم گفت دو هفته تعمیرش طول میکشه

    1. manager.p گفت:

     سلام دوست عزیز.
     برای تعمیر گیربکس خودروتون به مجموعه گیربکس سان مراجعه کنید تا تعمیرکاران مجرب ما ایراد خودروتون رو پیدا و حل کنند.

 3. احسان گفت:

  سلام وقت بخیر گیربکس ماشین باغث لرزش ماشین میشود علت چیست

  1. admin گفت:

   سلام نوع ماشین ، مقدار کارکرد و مدل رو بفرمایید . این ایراد از توربین یا داخل گیربکس می باشد.

 4. عباس محمدی گفت:

  سلام و وقت بخیر.میشه بگید از کجا بفهمیم شیر برقی گیربکس احتیاج به تعمیر داره ؟

  1. manager.p گفت:

   سلام دوست عزیز.
   اولین علامتی که متوجه علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک میشید ، احتمالاً چراغ چک موتوره. چراغ چک موتور حتی در صورت بروز مشکل در گیربکس هم روشن می شه. در صورت دستگاه زدن کد مشکل P0700 را مشاهده میکنید.این کد اساساً به شما نشون میده که در گیربکس اتومات مشکل وجود داره و کدهای مشکل بیشتری در ماژول کنترل گیربکس پیدا می شه.

   1. رضا گفت:

    سلام اچ سی کراس مدل اول ۹۶ دارم با توجه به اینکه هوا سرد شده ماشین رو که روشن میکنم صدای اضافه میده و دنده بخصوص دنده عقب میگزارم صدا بیشتر میشه فکر می کنید صدای چی هست ضمنا ماشین رو صبح که روشن می کنم اگر صبر کنم تا ماشین گرم بشه کلا این صدا از بین میره .علتش،رو می خواستم ضمنا روغن گیربکس رو هم عوض کردم مشکل حل نشد .

    1. manager.p گفت:

     احتمال زیاد ایرادی که بیان میکنید در هوای سرد یک ارتعاش است نه صدا که می تواند از ضعیف شدن دسته موتور بالا یا درگیری قطعاتی مانند نگهدارنده کابل تعویض دنده با اتاق به وجود بیاید.

 5. نیما گفت:

  باسلام
  خسته نباشید
  ماشین من از دنده دو به سه فکر کنم یه تقه کوچیک میزنه انگار مثلا تو چاله میوفته از چی میتونه باشه

  1. manager.p گفت:

   برای خودروی شما تست کمیت و کیفیت روغن گیربکس و تست گیربکس در دنده های مختلف در دورهای بالا توسط متخصص توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *