وبلاگ

تعمیر فولی گیربکس CVT | بهترین تعمیرکار گیربکس اتوماتیک در تهران

گیربکس CVT

گیربکس‌های CVT یا “Continuous Variable Transmission” در دنیای اتومبیل‌سازی به عنوان یکی از فناوری‌های پیشرفته و کارآمد به شمار می‌آیند. یکی از اجزای کلیدی و حیاتی در ساختار گیربکس‌های CVT، فولی است. این قطعه، که مسئولیت انتقال گشتاور و تنظیم سرعت چرخ‌ها را بر عهده دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از آنجا که فولی گیربکس CVT نقش حیاتی در عملکرد و کارایی گیربکس دارد، شناخت علائم خرابی و روش‌های تعمیر آن بسیار مهم است. در این مقاله به بررسی عملکرد، نقش و علائم خرابی فولی گیربکس CVT پرداخته و راهکارهایی برای تعمیر و نگهداری بهینه ارائه می‌شود.

فولی گیربکس CVT چیست؟

گیربکس های CVT، بر خلاف گیربکس های معمولی که از دنده های ثابت برای تغییر ضریب دنده استفاده می کنند، از دو فولی استفاده می کنند که می توانند شکل خود را تغییر دهند. با تغییر شکل فولی ها، می توان ضریب دنده را به طور پیوسته تغییر داد.

فولی های گیربکس CVT، معمولاً از جنس فلز یا پلاستیک ساخته می شوند. این فولی ها، دارای دو بخش داخلی و خارجی هستند که با هم اصطکاک ایجاد می کنند. با تغییر شکل فولی ها، فاصله بین بخش داخلی و خارجی آنها تغییر می کند.

فولی های گیربکس CVT، به دو نوع فولی ورودی و فولی خروجی تقسیم می شوند که فولی ورودی، به موتور متصل می شود و فولی خروجی، به چرخ ها متصل می شود.

فولی خروجی گیربکس CVT

این فولی در سمت راست گیربکس اتوماتیک قرار دارد و با تسمه فلزی گیربکس CVT در ارتباط است و با تغییر قطر خود، سرعت چرخش تسمه را تغییر می دهد. این تغییر سرعت چرخش تسمه، باعث تغییر سرعت چرخش شفت خروجی و در نهایت تغییر سرعت خودرو می شود. با تغییر شکل فولی ورودی، گشتاور از موتور به فولی خروجی منتقل می شود.

همچنین بخوانید:  هل دادن خودروی اتوماتیک در حالت ‌های مختلف چگونه انجام می ‌شود؟

فولی ورودی گیربکس CVT

این فولی در قسمت چپ گیربکس دارد و نقش مهمی را ایفا میکند. هنگامی که فولی ورودی توسط موتور حرکت داده می شود عملکرد این قطعه مشخص می گردد. اندازه این فولی بسیار مهم است و به نوع موتور خودرو و میزان قدرت ان بستگی دارد.

نقش فولی ها در گیربکس CVT

این قطعات نقش به سزایی در عملکرد گیربکس و موتور دارند. در صورت خرابی هریک از این فولی ها مشکلاتی برای گیربکس و در نهایت موتور خودرو پدید می آید که ممکن است هزینه های بسیاری را برای ما به وجود بیاورد. پس در نتیجه این فولی ها ، قطعاتی بسیار حساس هستند و به مراقبت و نگهداری نیاز دارند. پس در صورت مشاهده هرگونه خرابی سریعاً اقدام به تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروی خود کنید تا هزینه بیشتری را متحمل نشوید.

اگر فولی گیربکس اتوماتیک CVT خراب باشد ، دیگر زنجیر و تسمه روی دنده ها سوار نمی شوند و چرخ دنده ها به درستی به یکدیگر متصل نیستند.

pulley-based-cvt

علائم خرابی فولی گیربکس CVT

  • لرزش خودرو در هنگام حرکت

یکی از رایج ترین علائم خرابی فولی گیربکس CVT، لرزش خودرو در هنگام حرکت است. این لرزش ممکن است در حالت سکون و ایست کامل خودرو نیز وجود داشته باشد.

  • کاهش شتاب خودرو

خرابی فولی گیربکس CVT می تواند باعث کاهش شتاب خودرو شود. این امر به این دلیل است که فولی وظیفه انتقال قدرت از موتور به چرخ ها را بر عهده دارد و در صورت خرابی نمی تواند به درستی این نیرو را به چرخ ها وارد کند.

  • ایجاد صدای غیرعادی از گیربکس
همچنین بخوانید:  بهترین تعمیرکار گیربکس اتوماتیک در غرب تهران

خرابی فولی گیربکس CVT می تواند باعث ایجاد صداهای غیرعادی از داخل گیربکس شود. این صدا ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود ولی در صورت خرابی این فولی ها نیز شما صدای غیر عادی را می شنوید.

  • بالا رفتن دمای گیربکس

خرابی فولی گیربکس CVT می تواند باعث بالا رفتن دمای گیربکس شود. این امر به این دلیل است که فولی وظیفه انتقال قدرت از موتور به گیربکس را بر عهده دارد و در صورت خرابی، نمی تواند این کار را به درستی انجام دهد.

  • روشن شدن چراغ چک خودرو

یکی از علائمی که برای هشدار ، در صورت خرابی موتور یا گیربکس خودرو است ، چراغ چک می باشد.پس در صورت روشن شدن آن حتماً به یک تعمیرکار مجرب در زمینه گیربکس اتوماتیک مراجعه بفرمایید.

هزینه تعمیر فولی گیربکس CVT

هزینه تعمیر فولی گیربکس CVT به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • نوع خودرو: هزینه تعمیر فولی گیربکس CVT در خودروهای مختلف، متفاوت است.
  • نوع فولی: هزینه تعمیر فولی ورودی گیربکس CVT معمولاً بیشتر از فولی خروجی است.
  • میزان خرابی فولی: در صورتی که فولی دچار آسیب جدی شده باشد، هزینه تعمیر بیشتر خواهد بود.
  • هزینه قطعات: هزینه قطعات فولی گیربکس CVT در برندهای مختلف متفاوت است.
  • هزینه دستمزد تعمیرکار: هزینه دستمزد تعمیرکار نیز در قیمت نهایی تعمیر تاثیر گذار است.

نتیجه گیری

در صورتی که فولی گیربکس CVT خودروی شما دچار خرابی شده است، بهتر است برای تعمیر آن به یک تعمیرگاه تخصصی گیربکس CVT مراجعه کنید. همکاران ما در تعمیرگاه گیربکس سان با تجربه و دانش کافی، می توانند فولی گیربکس خودروی شما را به درستی تعمیر کنند و شما با خیالی آسوده از خودروی خود استفاده کنید.

همچنین بخوانید:  رایج‌ترین گیربکس‌های اتوماتیک

در ادامه به برخی از نکات مهم که در هنگام تعمیر فولی گیربکس CVT باید به آنها توجه داشته باشید، اشاره می کنیم:

با رعایت این نکات، می توانید از آسیب دیدن مجدد فولی گیربکس خودروی خود جلوگیری کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *